Nawozy do trawy

Nawóz do trawy to produkt do zadań specjalnych! Dzięki odpowiedniemu preparatowi można bowiem osiągnąć doskonałe efekty i sprawić, że trawnik będzie wyglądał zachwycająco. Dokładnie tak, jak chcesz. Poznaj nasze produkty do nawożenia trawników!

Nawóz do trawy – postaw na nasze produkty

Oferowane przez nas nawozy do trawy wyróżnia przemyślany skład, wydajność oraz doskonała jakość. Każdy nawóz do trawników z gamy produktów Substral zawiera substancje odżywcze, które wzmacniają trawę. Wiele z nich przyspiesza także jej wzrost. Dzięki nowoczesnym formułom ułatwiają także pielęgnację trawnika. Zapoznaj się z dostępnymi wariantami i postaw na nawozy do trawy, które pomogą Ci dbać o otoczenie posesji!

10 wyników

Nawozy do trawy różnią się przede wszystkich składem, a więc proporcjami NPK oraz stężeniem poszczególnych makro- i mikroelementów. Ponadto mają różną formę i mogą pełnić funkcje dodatkowe. Duże znaczenie ma oczywiście jakość. W większym stopniu dobiera się je do terminu (pory roku) i wystąpienia konkretnego problemu, w mniejszym do rodzaju trawnika i typu gleby. Jaki nawóz do trawy warto wybrać?

Nawozy do trawy – kryteria wyboru. Jaki nawóz do trawy wybrać?

Do nawożenia trawnika stosuje się różnorodne nawozy – od ogólnych do ogrodu, przez nawozy z przewagą danego pierwiastka po specjalistyczne preparaty do trawników. Jak nietrudno się domyśleć, najbardziej odpowiednie są te ostatnie. Mają optymalne stężenie składników pokarmowych, dlatego są bezpieczne dla trawnika. Właściwości zależą od składu nawozu i proporcji poszczególnych składników pokarmowych.

  • Azot – nawozy ze zdecydowaną przewagą tego pierwiastka zaleca się stosować wczesną wiosną. Jego głównym zadaniem jest pobudzenie roślin do wzrostu, dlatego szybko dochodzi do zazieleniania się źdźbeł i tym samym trawnik znów nabiera atrakcyjnego wyglądu (niezależnie od nawożenia zaleca się przeprowadzenie wiosennych zabiegów regeneracyjnych).
  • Potas – do jego najważniejszych właściwości należy pobudzanie trawy do krzewienia. Zasobność gleby w potas jest szczególnie wskazana latem (gdyż zwiększa odporność na suszę) oraz jesienią (przygotowuje trawnik do nadejścia zimy). Dlatego wysoka zawartość potasu znajduje się w nawozach „jesiennych”.
  • Fosfor – pomaga zbudować silny system korzeniowy, jest więc szczególnie wskazany w przypadku młodego trawnika. Ponadto przydaje się przy odbudowie trawy, której korzenie zostały uszkodzone przez szkodniki glebowe.

Niektóre pierwiastki zawarte w nawozach dla trawników służą do zadań specjalnych. Przykładem jest żelazo, które (w formie siarczanu) wykorzystuje się do zwalczania mchu na trawniku. Przy wyborze nawozów warto zwracać uwagę na niedoceniane mikroelementy, które biorą udział w ważnych procesach fizjologicznych i m.in. zapobiegają chlorozom, które obniżają estetykę trawnika. Poszczególne nawozy zawierają dane pierwiastki w różnej formie. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż jedne wchłaniają się szybciej, ale są bardziej podatne na wymywanie, inne działają długofalowo. Połączenie form daje najlepszy efekt.

Nawóz do traw zagęszczający

Zdarza się, że trawa, pomimo dobrego przygotowania terenu i prawidłowego wysiewu, przyrasta na wysokość, ale przez długi czas nie chce się zagęścić. Nie tworzy jednolitego dywanu, nie nadaje się do użytkowania (np. do gry w piłkę), a w dłuższej perspektywie czasu, puste przestrzenie zapełniają się chwastami. Dlatego warto temu przeciwdziałać, stosując zagęszczający nawóz do trawy. Z reguły zawiera on zbliżone do siebie proporcje azotu i fosforu, a zdecydowanie wyższą zawartość potasu. W rezultacie zapewnia harmonijny wzrost trawy, ale z naciskiem na szybkie krzewienie. Jednocześnie pozwala zbudować silny system korzeniowy (co także ma wpływ na właściwy rozwój „wzwyż i wszerz”). Taki nawóz do traw warto ponadto zastosować wczesną wiosną, jeśli trawa po wykonaniu wertykulacji i innych zabiegów jest wizualnie zbyt rzadka.

Nawóz do trawy z odchwaszczaczem

Nawóz do trawnika może pełnić różne funkcje. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest połączenie dokarmiania trawy z odchwaszczaniem. Wiadomo, że z nawozu dostarczanego trawnikowi mogą skorzystać także gatunki niepożądane, np. mniszek, babki czy bluszczyk kurdybanek. Aplikacja nawozu z herbicydem może rozwiązać problem. W ten sposób ogranicza się rozwój chwastów na trawniku. Takie nawozy do trawy zawierają herbicydy selektywne, toksyczne dla roślin dwuliściennych. Trawa jest jednoliścienna, więc nie ma ryzyka, że ulegnie uszkodzeniu.

Nawóz do trawnika regeneracyjny

Nawóz regeneracyjny to kolejny produkt do „zadań specjalnych”. Pozwala odbudować trawnik po zimie, a także w sytuacjach, gdy wystąpiły czynniki stresotwórcze, np. presja szkodników, choroby lub susza. Zapewnia szybki przyrost systemu korzeniowego oraz części nadziemnej. Większa zielona masa poprawia asymilację i trawnik „wraca do życia”. W następnym etapie można już zająć się kolejnym „punktem programu” – zagęszczeniem trawnika.

Jak nawozić trawnik?

Trawę nawozi się kilkukrotnie w sezonie. Najczęściej wykonuje się trzy zabiegi – wczesną wiosną, na przełomie wiosny i lata oraz pod koniec lata. Na początku stosuje się nawóz z wyższą zawartością azotu, w kolejnych stosuje nawozy z dużą ilością potasu. Oczywiście mogą pojawić się sytuacje, że potrzeba czegoś innego – np. trawnik wymaga regeneracji lub usunięcia mchu. Potrzeba pewnej elastyczności. Nawóz do trawy rozprowadza się równomiernie po całym trawniku. Do aplikacji nawozu również można wykorzystać siewnik do trawy. Nawożenie najlepiej wykonywać w dzień po koszeniu trawy. Pogoda powinna być umiarkowanie ciepła, bezdeszczowa. Nie wolno sypać nawozów na mokrą trawę (przyklejają się do źdźbeł). Nie stosuje się nawozów w czasie upałów i silnej suszy. Po zabiegu trawnik powinno się podlać. Umożliwi to przenikanie pierwiastków pokarmowych do gleby i tym samym pobieranie ich przez korzenie trawy.