Content

Adres:
Evergreen Garden Care Poland Sp. z o.o
ul. Ostrobramska 101 A
04-041 Warszawa
KRS 0000103169

Dział Obsługi Klienta:
tel.: 0-22 465 61 80 do 84

Porady eksperta:
tel.: 22 465 61 96

infopl@evergreengarden.com

Nowy trawnik - Przygotowanie terenu

siew-trawy1 - Nawozy

Piękny zielony dywan trawnika to wizytówka każdego ogrodu. Podpowiemy ci, jak zakładać trawnik, by cieszyć się nim cały sezon.

Wielu ogrodników zastanawia się, jak zrobić trawnik i kiedy zacząć pracę. Wiosna to najlepsza pora na zakładanie trawnika. Już w marcu można układać trawę z rolki, albo w kwietniu zacząć wysiewać nasiona. Najpierw jednak trzeba odpowiednio przygotować podłoże. To fundament przyszłego sukcesu. Powinno być wilgotne i przepuszczalne, np. próchnicze aby rośliny miały ułatwiony dostęp do zasobów wody i powietrza.
Miejsce na trawnik powinno być słoneczne przez większość dnia. W cieniu, szczególnie pod drzewami trawa, nie będzie rosła dobrze. W cienistych miejscach zamiast trawnika lepiej posadzić cieniolubne rośliny okrywowe.

Podłoże pod trawnik

Wszystkie prace ogrodowe rozpoczyna się od prac porządkowych. Z podłoża należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia, kamienie, chwasty, a rosnące rośliny, których ma na trawniku nie być, przesadzić na docelowe miejsca. Ziemię trzeba dokładnie przekopać szpadlem lub glebogryzarką na głębokość ok. 30 cm. Wyjąć pozostałe po przekopaniu resztki chwastów i śmieci, zgrabić. Glebę spulchnić. Podłoże wygładzić grabiami, a następnie obficie podlać. Aby grunt się uleżał i ubił, odczekać 2 tygodnie zanim przystąpi się do siewu. W międzyczasie trzeba usuwać pojawiające się chwasty.

nowy-trawnik-przygotowanie-terenu - Nawozy

Przygotowanie gleby pod trawnik

W zależności od struktury gleby w ogrodzie należy ją rozluźnić lub wzbogacić. Zasada poprawy jakości podłoża jest bardzo prosta. Ziemię gliniastą rozluźnia się torfem jasnym (5-10 litrów na m2 i warstwa 1 cm piasku), żwirem frakcjonowanym 0-4mm lub piaskiem, natomiast piaszczystą trzeba wzbogacić kompostem, próchnicą lub torfem jasnym (5-10 litrów na m2 i warstwa 5 cm ziemi gliniastej lub piaskowo-gliniastej). Gleby podmokłe mieszamy z piaskiem.


Idealna gleba pod trawnik posiada pH 5,5-6,5. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, np. w następstwie porastania roślin kwasolubnych jak iglaki warto zmieszać ją z wapnem ogrodowym. W sytuacji odwrotnej, gdy gleba ma odczyn zasadowy tj. pH >7, wystarczy dodać torfu lub nawozów siarczanowych. Aby trawnik był gęsty, mocny i szybko wzrastał jeszcze przed siewem ziemię zawsze należy wymieszać z nawozem organicznym lub sztucznym startowym czy wieloskładnikowym zawierającym azot, fosfor i potas. Składniki użyźniające należy zmieszać z ziemią na głębokości 5-8 cm.

Aby uniknąć wysychania trawnika na miejscach narażonych na bardzo duże operowanie słońca, do ziemi należy koniecznie dodać hydrożelu, magazynującego wodę i utrzymującego wilgoć wokół korzeni, uniemożliwiając tym samym przesuszenie roślin.

Jeśli ziemia jest bardzo zachwaszczona szczególnie perzem należy zastosować oprysk i odczekać miesiąc zanim przystąpi się do dalszych prac.

Kretowiska

Zdarza się, że teren ogrodu jest naturalnym miejscem bytowania kretów. Aby w przyszłości uniknąć widoku kopczyków na świeżo wypielęgnowanym trawniku, jeszcze przed posadzeniem trawy należy rozłożyć siatkę przeciw kretom. Siatka powinna być wkopana na głębokości 10 cm.

siew-trawy2 - Nawozy

Zakładanie trawnika z nasion

Wysiew nasion można bezpiecznie robić dwa razy w sezonie, wiosną kwiecień-maj, i późnym latem w sierpniu i wrześniu. Zanim kupi się mieszankę nasion, warto przyjrzeć się dokładnie miejscu w którym trawnik będzie rósł, czy jest to teren nasłoneczniony, czy położony raczej w cieniu, czy będzie stanowił głównie część dekoracyjną ogrodu czy też rekreacyjną, jak często używaną, itd. Dopiero znając warunki klimatyczno-glebowe i użytkowe, można zakupić odpowiednią mieszankę traw. Im mniej traw pastewnych w składzie mieszanki, tym trawnik będzie efektowniej wyglądał i lepiej rósł. Kupując nasiona nie należy sugerować się ceną mieszanki, ale przede wszystkim renomą producenta. Zawsze sprawdzajmy na opakowaniu datę ważności! 

Mieszanki z nasionami można podzielić na:
- ozdobne (dywanowe, gazonowe), charakteryzujące się miękką i delikatną darnią, wymagającą częstego koszenia i podlewania. Trawa ozdobna stanowi dodatek do kompozycji kwiatowych, nie toleruje deptania.
- uniwersalne, które są łatwiejsze w pielęgnacji i odporne na warunki zewnętrzne.
- sportowe, które są wytrzymałe na intensywną eksploatację, ale wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji.

Do siania dobrze jest wybrać dzień bezwietrzny i ciepły o temperaturze 10-20C. Trzeba sprawdzić koniecznie czy nie ma zapowiadanych długoterminowych opadów deszczu ponieważ gwałtowne opady zniszczą prace – deszcz wypłucze posiane nasiona, spływająca woda zniesie je w inne miejsca.

Przed siewem grunt lekko wzruszyć, podlać i odczekać aż przyschnie. Następnie przygotować mieszankę nasion. Wysiew można wykonać ręcznie lub za pomocą siewnika. Szczególnie na dużych terenach siewnik będzie przydatny, gdyż umożliwia równomierne wysianie nasion i znacząco przyspiesza prace. Z 1 kg nasion można obsiać 35 m2 trawnika. Im gęściej posadzone nasiona, tym mniejsza szansa, że trawnik ładnie się przyjmie, nie będzie pustych miejsc, w których z chęcią wyrosłyby chwasty. Sieje się zawsze dwukrotnie, krzyżowo. W tym celu mieszankę dzieli się na dwie części. Pierwszą wysiewa się, idąc wzdłuż terenu, drugą w poprzek. Brzegi trawnika obsiewa się gęściej.  Po wysiewie nasiona należy zabezpieczyć przysypując ziemią ogrodową (nie torfem) na wysokość 1 cm lub mocno zgrabić. Na powierzchni ziemi nie powinno być widocznych nasion. Trawnik lekko udeptać lub wałować. Delikatnie podlać rozproszonym strumieniem wody. Następnie podlewać rozproszonym strumieniem codziennie, małą ilością wody, kilka razy na dobę. 

Jeśli w okolicy jest wiele ptaków czy kotów można zabezpieczyć teren siatką. Montuje się ją 10 cm nad ziemią. Można też przykryć ziemię agrowłókniną.

Już po 2 tygodniach nasiona zaczną kiełkować, a trawnik w pełni zazieleni się już po miesiącu. Dobrze jest dać czas młodym roślinkom na dobre ukorzenienie się i przez kilka tygodni nie chodzić po młodziutkiej, delikatnej trawie.

Zakładanie trawnika z rolki

Trawnik z rolki można zakładać praktycznie przez cały sezon od marca do listopada. Jednak optymalnym terminem jest wrzesień-październik. Przed zakupem darni należy szczegółowo określić producentowi w jakim miejscu będzie rósł trawnik, ze szczególnym uwzględnieniem nasłonecznienia lub zacienienia terenu oraz funkcji jakie ma spełniać trawnik. Dzięki temu zostanie dobrany najlepszy gatunek trawy na opisane stanowisko. Można zamawiać darń wycinaną z gruntu, która jest tańsza lub sianą na folii, która potrafi być nieraz dwukrotnie droższa.  Podczas zamawiania trzeba pamiętać, by kupić więcej o 10% tzw. zapasu na ubytki i dosztukowywania.  Mimo, że trawnik z rolki jest droższy przy zakładaniu, to jednak pielęgnacja w pierwszym sezonie jest tańsza i mniej pracochłonna. Aby dobrze rósł jeszcze przed zakupem i rozładunkiem, należy sprawdzić czy korzenie są białe i gęste, a ziemia wilgotna. Płaty trawy powinny być tej samej wielkości, zrolowane źdźbłami do wewnątrz.

Rolki należy rozkładać od razu po zakupie. Jeśli to niemożliwe, to należy usunąć z nich folię zabezpieczającą i zwilżać. Zwinięte mogą leżeć maksymalnie dwa dni. Po tym czasie mogą zacząć schnąć, żółknąć czy zaparzyć się.

Przed rozpoczęciem prac przygotowaną wcześniej pod trawnik glebę zwilżyć, aby korzenie mogły od razu czerpać składniki pokarmowe z ziemi. 

Układanie trawnika z rolki należy rozpocząć od najdłuższego boku, lub wzdłuż ogrodzenia czy budynku. Rolki rozwija się jedną po drugiej, aby jak najściślej do siebie przylegały. Należy zwracać uwagę, aby źdźbła trawy skierowane były w tę samą stronę. Nierówności trawnika korygować na bieżąco, potem docisnąć  do równego poziomu. Po rozłożeniu całości, brzegi trawnika trzeba obsypać ziemią lub obłożyć kostką, aby uniknąć przesuszenia. Całość zwałować i obficie podlać. 

Jeśli pojawią się prześwity, należy jak najszybciej dosztukować darń, jeśli jeszcze została lub dosiać nasiona.

Jeśli rozwinięto darń z folii to trawnik jest praktycznie od razu gotowy do używania, jednak zawsze lepiej odczekać tydzień zanim zacznie się korzystać z trawnika rekreacyjnie. Jeśli użyto darni z gruntu należy odczekać 2-4 tygodnie.

Pierwsze koszenie wykonuje się, gdy trawa osiągnie 8-12 cm. Kosi się ją na wysokość 5-6 cm. Następnie trawę kosi się co 7-10 dni, co ją wzmacnia i zagęszcza, a także uniemożliwia rozwój chwastów. Koszenie wykonuje się w ciepły, ale nie gorący dzień najlepiej rano; kosi  się wyłącznie suchą trawę. Kosi się do końca października. Po drugim koszeniu należy zastosować selektywny środek chwastobójczy przeznaczony do młodych trawników.  Po piątym koszeniu rozpylić środek do zwalczania chwastów dwuliściennych.

Wapnowanie

W lutym posypuje się trawnik wapnem, nawet na leżący jeszcze śnieg. To zabieg, który zapewni bujniejszy wzrost trawy na wiosnę i zapobiegnie rozwojowi mchu. Jeśli mimo wszystko na trawniku pojawia się mech warto zastosować tonik do trawnika na bazie siarczanu żelaza, który wypiera mech i powoduje wzrost trawy.

Zakładanie trawnika w skrócie

- 30 dni przed sadzeniem zastosować oprysk (opcjonalnie),
- 21 dni przed sadzeniem zastosować nawóz,
- marzec-listopad rozkładanie trawy z rolki,
- kwiecień-maj wysiew nasion trawy,
- 1 kg nasion = 35 m2. Można użyć więcej nasion, aby trawnik był gęstszy,
- rozłożenie 100 m2 trawnika z rolki = 8 godz. pracy,
- podlewać codziennie rano lub wieczorem,
- kiełkowanie po 2 tygodniach od posadzenia,
- gotowy trawnik po miesiącu od posadzenia.

Polecamy
Nawóz

Nawóz "100 dni" do siewu nasion traw

Substral 100 dni do Siewu to specjalny, długo działający nawóz do trawnika do stosowania w czasie siewu nasion. Wspiera równomierny wzrost trawy, polepsza ukorzenianie. Odpowiednio dobrane ...
Czytaj więcej
Nasze produkty baner

NASZE LINIE PRODUKTOWE

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Produktów biobójczych należy używać, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.

Ważna informacja

Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz, aby ułatwić korzystanie z Serwisu. Jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej na temat plików cookies w Polityce cookies.

Akceptuję  Odrzucam

POLITYKA PRYWATNOŚCI I COOKIES| WARUNKI KORZYSTANIA