Trawnik

Substral® gazonverzorging. Alles voor een gezond gazon

Pielęgnacja trawnika

Aby trawnik był piękny i zielony, konieczne jest jego odpowiednie pielęgnowanie. W tym celu wykorzystuje się różne akcesoria i preparaty. Prawidłowa pielęgnacja trawników wymaga zastosowania nawozów, środków na chwasty czy dosiewek. W naszej ofercie znajdziesz produkty, które pozwolą na zachowanie idealnego wyglądu trawnika na długi czas.

Pielęgnacja trawnika, czyli nawozy i nie tylko

Pielęgnacja trawnika bazuje na zastosowaniu odpowiednich nawozów. Pozwalają one na wyraźne poprawienie kondycji poszczególnych źdźbeł. Niektóre środki tego typu pozwalają również na pozbycie się chwastów, które często opanowują cały trawnik. Pielęgnacja z ich wykorzystaniem jest łatwa, a możliwość zastosowania jednego produktu trafia w gusta osób ceniących wygodę. Oferujemy także akcesoria pozwalające na równomierne rozłożenie nawozu. Dzięki temu pielęgnacja trawy staje się jeszcze szybsza.

20 wyników

Pielęgnacja trawnika – krok po kroku

Pielęgnacja trawnika odbywa się jeszcze… przed jego założeniem. To przede wszystkim staranne przygotowanie podłoża. Na tym etapie użyźnia się ziemię (przynajmniej minimalnie), dowozi świeżą, wyrównuje teren, a także zwalcza chwasty. Siew to kolejny ważny etap, który ogranicza przyszłe problemy, ułatwia pielęgnację i sprawia, że trawnik jest gęstym, zielonym dywanem. Właściwą precyzję uzyskuje się przez wykorzystanie profesjonalnego siewnika. Nasiona trawy są bardzo drobne, dlatego warto wymieszać je z piachem. Dzięki temu działanie jest jeszcze dokładniejsze. Siejemy na krzyż – trzeba wykonać dwa przejazdy, wzdłuż i wszerz terenu przeznaczonego na trawnik. Sprzęt służy także do równomiernej aplikacji nawozów.

Nawożenie i podlewanie – trawnik należy regularnie nawadniać, zwłaszcza od późnej wiosny do końca lata. Najlepiej postawić na automatyzację. Aby trawa była gęsta i szybko regenerowała się po koszeniu zaleca się ją dokarmiać. Średnio wykonuje się 2 – 3 zabiegi nawożenia w sezonie. Pierwszy przeprowadza się wczesną wiosną, kolejny na przełomie wiosny i lata, ostatni (nawóz jesienny) pod koniec lata lub na początku jesieni (byle nie zbyt późno).

Koszenie – trawnik najlepiej kosić często, ale niezbyt intensywnie. Zwykle zaleca się przeprowadzanie zabiegu raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż co 10 dni. Im mniej zielonej masy usuwa się w czasie koszenia, tym lepiej dla roślin. W końcu potrzebują sił do sprawnej regeneracji. Jednocześnie trawnika nie powinno się kosić zbyt nisko, szczególnie latem. Staje się wtedy mniej odporny na wysychanie. Trawnik najlepiej kosić na maksymalnie 4 cm wysokości. Pierwsze koszenie wykonuje się, gdy źdźbła osiągną 8 – 10 cm wysokości. Nie można też robić zbyt długich przerw między zabiegami. W niekoszonym trawniku dochodzi do wykłaszania. W tej fazie dużo traci on ze swojego eleganckiego wyglądu. Pielęgnacja trawy wymaga systematyczności.

Ochrona przed chwastami – regularnie należy zwalczać zachwaszczenie. Najskuteczniejsze jest korzystanie z herbicydów. Najlepiej stosować je wieczorem, po oblocie zapylaczy. Trzeba pamiętać, że wiele gatunków zanieczyszczających trawniki (np. koniczyna i mniszek) stanowi pożytek pszczeli. Jednocześnie zaleca się usuwanie chwastów z okolic trawnika ze względu na ich szybkie rozprzestrzenianie się.

Zwalczanie mchu – mech bywa szczególnie uciążliwy na trawnikach w miejscach zacienionych i nadmiernie wilgotnych. Psuje estetykę, a nadmierne rozrośnięty pogarsza warunki uprawy trawy. Zabiera przestrzeń i może stanowić konkurencję. Powoduje m.in. dłuższe zaleganie wilgoci, co przyczynia się do występowania chorób grzybowych. Z problemem można uporać się, zwalczając jednocześnie przyczyny i skutki. W przypadku tych drugich stosuje się nawozy na mchy, np. zawierające siarczany żelaza. Jednocześnie trzeba odnaleźć i zlikwidować przyczynę powstawania mchu. Z nadmiernym zacienieniem, np. powodowanym przez dom, raczej nie da się nic zrobić. Natomiast może okazać się, że podłoże jest zbyt mało przepuszczalne (aeracja, piaskowanie, wertykulacja) lub odczyn jest zbyt kwaśny (stosowanie łagodnych nawozów wapniowych).

Kalendarz pielęgnacji trawnika

Pielęgnacja trawników w dużej mierze zależy od pory roku. Trawie pomaga się przez trzy dekady, a przez jedną nie przeszkadza. O co dokładnie chodzi?

Trawnik – pielęgnacja w konkretnych okresach:

  • Wiosna – pielęgnacja trawy skupia się na zabiegach, które pozwalają jej odzyskać blask po zimie, dlatego wykonuje się szereg działań „regeneracyjnych”. Najważniejsze to aeracja i wertykulacja. Pierwsza praca pozwala napowietrzyć podłoże, druga ma na celu ograniczenie zalegającej warstwy filcu. Ponadto często wykonuje się dosiewy trawy – w miejscach, w których trawnik nie jest wystarczająco gęsty lub pojawiły się krecie kopce. Wiosna to dobry czas na zakładanie nowego trawnika.

  • Lato – najwięcej czasu wymaga regularne nawadnianie (jeśli nie jest automatyczne) oraz koszenie. Ponadto stosuje się zabieg nawożenia. Problemem mogą być chwasty, zwłaszcza na wysuszonym trawniku. W praktyce z roślinami niepożądanymi walczy się przez cały sezon. Na przełomie lata i jesieni można zakładać nowy trawnik.

  • Jesień – na początku jesieni wykonuje się ostatnie nawożenie preparatem jesiennym, czyli zawierającym dużo potasu, a minimalną dawkę azotu. Zwykle w połowie lub pod koniec października (w przypadku ciepłej pogody) wykonuje się ostatnie koszenie. Jeśli podłoże jest słabo przepuszczalne można przeprowadzić dodatkową aerację. Dzięki temu trawnik będzie mniej narażony na nadmierną wilgoć i tym samym zmniejszy się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Jednocześnie na bieżąco usuwa się opadające liście. Trzeba je zebrać przed wystąpieniem opadów śniegu.

  • Zima – trawnik najlepiej zostawić w spokoju. Należy unikać zbyt intensywnego użytkowania. Częste deptanie zaśnieżonego trawnika powoduje tworzenie skorup śnieżno-lodowych, nieprzepuszczających powietrza i niszczących źdźbła. To jeden z powodów występowania chorób. Nie powinno się również odgarniać śniegu z trawnika, bo to naturalna bariera chroniąca przed mrozem. Jednocześnie jednak nie wolno usypywać na nim kopców ze śniegu i lodu gromadzących się w czasie odśnieżania podjazdu czy chodnika.

Jak dbać o trawnik?

Pielęgnacja trawnika nie jest trudna, lecz pracochłonna. Trawa wymaga systematyczności, zaniedbania są szybko widoczne. Natomiast na zadbanym trawniku rzadko pojawiają się problemy, które wymagają dodatkowych środków czy nakładów pracy. O trawnik trzeba dbać kompleksowo.