susza a rośliny ogrodowe

Susza a rośliny ogrodowe – jak poradzić sobie z brakiem opadów?

Trudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnich latach klimat w Polsce stał się bardziej kapryśny. Lato potrafi być bardzo deszczowe! Z drugiej strony, pojawiają się długotrwałe susze, które zdarzają się także wiosną. Taka pogoda zdecydowanie nie jest sojusznikiem roślin ogrodowych. Jak ochronić przydomowy ogród przed skutkami długotrwałego braku opadów atmosferycznych?

Prawidłowe podlewanie roślin w trakcie suszy

Przede wszystkim, należy „zastępować” naturę odpowiednio podlewając rośliny. Ta z pozoru prosta czynność w rzeczywistości wymaga ścisłego przestrzegania kilku ważnych zasad. W przeciwnym razie możemy wyrządzić roślinom szkody. Nie należy przesadzać z częstotliwością podlewania – codzienne nawadnianie ogrodu może negatywnie wpływać na rozwój systemu korzeniowego, ponieważ drzewa, krzewy i kwiaty przyzwyczajają się do łatwego dostępu wody. Wówczas nawet jednodniowa przerwa od podlewania może odbić się na nich bardzo negatywnie.

Jak często należy w takim razie nawadniać ogród? Na przykład raz na tydzień, ale za to obficie. Dzięki temu w glebie zgromadzi się odpowiedni zapas wilgoci, który wystarczy roślinom na kilka najbliższych dni. Optymalnymi porami do podlewania ogrodu są wczesny poranek i późny wieczór. Kwiaty najlepiej podlewać deszczówką i wodą ze studni, pamiętając jednak o tym, aby nie miała zbyt niskiej temperatury.

podlewanie kwiatów w ogrodzie

Glinka, czyli prawdziwy magazyn wody

Brak wody bardzo negatywnie odbija się na młodych roślinach. Warto mieć to na uwadze już w trakcie sadzenia – w końcu w najbliższym czasie może pojawić się susza. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej glinki do sadzenia, która potrafi utrzymywać wilgoć. Substancja, która dodatkowo stabilizuje poziom pH gleby i zwiększa efektywność wykorzystania nawozów potrafi pochłaniać wodę nawet do 80% swojej masy. Stanowi najlepszy wybór do świeżo sadzonych kwiatów.

glinka do sadzenia substral

Hydrożel do kwiatów ogrodowych

Warto zadbać o jak najlepszy rozwój systemu korzennego sadzonych bądź przesadzanych kwiatów, dzięki czemu w przyszłości jeszcze lepiej poradzą sobie one z suszą. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest Hydrożel z ukorzeniaczem, który odpowiednio zaaplikowany sprzyja utrzymaniu wilgoci i składników pokarmowych w podłożu. Substancję należy w pierwszej kolejności wymieszać z jak najsłabszym podłożem, aby zapobiec zbrylaniu się żelu. Ten niezwykły środek charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością fosforu, co jest korzystne dla kwiatów.

hydrożel z ukorzeniaczem substral

Ekrany cieniujące, czyli ochrona jak w nadmorskim kurorcie

Upalna pogoda negatywnie odbija się na stanie roślin ogrodowych nie tylko poprzez suchą glebę. Niektóre gatunki roślin nie czują się dobrze w mocno nasłonecznionym środowisku. Wówczas dobrym rozwiązaniem będą specjalne ekrany cieniujące, które zapewnią wybranym roślinom ochronę przed intensywnym promieniowaniem. Tego typu konstrukcje – nieco przypominające parawany –  można wykonać samodzielnie, na przykład z maty bambusowej i drewnianego stelaża.

chłopiec podlewa kwiaty w ogrodzie

Aby prawidłowo dbać o ogród w trakcie suszy, warto połączyć nowoczesne substancje i nawozy z kreatywnością i tradycyjnymi metodami. Dzięki temu rośliny będą piękne i zdrowe, nawet w najtrudniejszych warunkach.

One Reply to “Susza a rośliny ogrodowe – jak poradzić sobie z brakiem opadów?”

  1. Waterspec

    Niestety wcześniej nie słyszeliśmy o takim produkcie jak glinka do sadzenia, która utrzymuje wilgoć. Produkt na pewno warto wykorzystać podczas sadzenia nowych roślin. Rzeczywiście na suszę trzeba przygotować się wcześniej, żeby nas nie zaskoczyła. Warto także wspomnieć o wodzie deszczowej, która dla roślin jest zdecydowanie zdrowsza niż woda wodociągowa, i można ją zgromadzić w zbiornikach podczas ulew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *