iglaki

Kilka słów o pielęgnacji iglaków

Iglaki to wdzięczne rośliny. Jeśli chodzi o ich pielęgnację, nie jest ona pracochłonna, a drzewka cieszą oczy zielenią przez cały rok. Pielęgnacja iglaków ogranicza się w zasadzie do podlewania, nawożenia i przycinania drzewek. Warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Gleba

Iglaki, poza nielicznymi wyjątkami, preferują gleby kwaśne i lekko kwaśne. Gleba musi być wilgotna, jednak nie mokra. Raz na rok warto podsypać drzewka specjalną ziemią do iglaków by uzupełnić im składniki pokarmowe.

Nasłonecznienie

Większość iglaków lubi miejsca nasłonecznione i to właśnie w nich najpiękniej się one wybarwiają. Niektóre, pojedyncze gatunki jednak lepiej czują się w cieniu, zawsze warto więc dowiedzieć się więcej o preferencjach danej odmiany. Iglaki zagraniczne są bardzo wrażliwe na polskie zimy, dlatego bezpieczniej w tym czasie wstawić je do chłodnego pomieszczenia.

Sadzenie

Chociaż iglaki można sadzić cały rok, najlepszą porą na to jest wiosna i wczesna jesień. Zaleca się sadzenie drzewek w bezwietrzny i chłodny dzień, by nie przesuszyć roślin na słońcu. Z miejsca, w którym chcemy posadzić roślinę należy usunąć chwasty, przygotować dół, a następnie wsypać do niego ziemię i nawóz. Sadząc drzewko należy szczególną uwagę poświęcić korzeniom, aby w żaden sposób ich nie uszkodzić. Drzewko trzeba obficie podlać wodą.

Podlewanie

Iglaki podlewa się rano i wieczorem. Dobrze jest nawodnić je przed pierwszymi przymrozkami, można je także podlewać w zimie, pod warunkiem, że nie ma mrozów.

Nawożenie

Aby iglaki zdrowo rosły i pięknie się wybarwiały należy je nawozić dedykowanymi preparatami. Pierwsze nawożenie warto przeprowadzić pod koniec marca. Polecamy nawozy z linii Substral Osmocote. Raz zastosowane codziennie dostarczają twojej roślinie niezbędnych składników odżywczych przez okres do 6 miesięcy. Iglaki warto nawozić też jesienią, stosując nawozy zawierające dużo fosforu i potasu, np. Substral Magiczna Siła – nawóz jesienny do iglaków. Ich celem jest przygotowanie delikatnego systemu korzeniowego do przetrwania zimowego okresu. Raz do roku drzewka warto zasilić nawozem organicznym.

Strzyżenie

Iglaki można dowolnie przycinać. Proces powinno się zacząć wiosną (pamiętając o usunięciu uszkodzonych przez zimę gałęzi), a kontynuować pod koniec lipca.

Walka ze szkodnikami

Aby drzewko rosło zdrowo, należy zwalczać atakujące je szkodniki i choroby. W sklepach pełno jest preparatów będących rozwiązaniem na konkretną chorobę drzewka. Jeśli nie wiemy, co zaatakowało nasze drzewko, pokażmy sprzedawcy zabrany ze sobą uszkodzony pęd – prawdopodobnie szybko zdiagnozuje on problem.

Wapnowanie

Co 4 lata warto przeprowadzić wapnowanie, by dostarczyć glebie wapnia i magnezu, co wpływa m.in. na skuteczność przyswajania nawozów przez rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *