Insekty w ogrodzie

Jak walczyć z insektami w kwiatach ogrodowych?

Postępujący zanik klasycznych, przejściowych pór roku i coraz cieplejsze zimy sprawiają, że owadów glebowych zaczyna przybywać. Wraz z nimi pojawia się więcej kłopotów związanych z utrzymaniem pięknego i zdrowego ogrodu. Jak walczyć z insektami ogrodowymi?

Pędraki, drutowce, gąsienice „rolnice” (ponad 50 gatunków nocnych motyli) i turkocie podjadki – to grupa najbardziej „wszędobylskich” i żarłocznych insektów, które mogą pojawić się w prawie każdym ogrodzie. Zagrożeń jednak przybywa, ale prócz nowych, warto zwrócić uwagę na te dobrze znane. Przykładem są mrówki, które niezwalczane  mogą przeistoczyć ogród w jedno wielkie mrowisko…

Gąsienice w ogrodzie

Zwalczanie insektów w ogrodzie – mrówki, czyli owady wcale nie tak pożyteczne

Analizę walki z insektami w ogrodzie warto rozpocząć od tych stworzeń, których najtrudniej uniknąć. Mowa o mrówkach – owadach powszechnie uznawanych za bardzo pożyteczne. Przekonanie to jest w wielu aspektach prawdziwe, ale niepełne. Nadmierna liczba mrówek w ogrodzie doprowadza do uszkodzeń korzeni drzew i kwiatów, a także do szybkiego ususzania się gleby. Ziemia taka staje się wbrew pozorom mniej korzystna dla wszelkiego rodzaju roślin, wymagających żyznego podłoża. W skrajnych przypadkach flora ma trudność z czerpaniem wystarczającej ilości składników odżywczych. Kiedy może wystąpić tego rodzaju kłopot? Bardzo łatwo go zidentyfikować, dostrzegając budowane gniazda, nadmierną liczbę robaków na pniach drzew oraz poszczególne insekty w domu.

Powstaje zatem pytanie, co na mrówki w ogrodzie trzeba zastosować, aby pozbyć się problemu? Istnieje wiele metod domowych. Wyróżnić można np. rozsypywanie cynamonu wokół kwiatów, posypanie mąki kukurydzianej czy zalanie kopca wrzątkiem. Jednak dużo skuteczniejszym sposobem jest zakup specjalnych preparatów takich, jak np. Substral Ant Stop. Środek trwale wyklinuje nadmiar insektów i można go łatwo stosować poprzez rozpylacz. Jeżeli sytuacja jest poważna, nie ma co sięgać po półśrodki!

Mrówki w ogrodzie

Walka z insektami w ogrodzie – pędraki, drutowce, rolnice i mszyce

Potencjalnych szkodników glebowych, które mogą doprowadzić ogród do ruiny, jest mnóstwo. Przykładem mogą być pędraki. Ich pasożytowanie może skutkować nawet całkowitym obumieraniem niektórych roślin. Łatwo się ich pozbyć poprzez nieodganianie ich naturalnych przeciwników – ptaków i kretów. Podobnie rzecz wygląda z drutowcami. Te podłużne insekty, których odwłok kończy się twardym pancerzykiem,  szczególnie upodabniają sobie nieużytki w ogrodzie. Z czasem mogą zagrozić innym roślinom. Z kolei rolnice – długie gąsienice ponad pięćdziesięciu gatunków motyli – mogą żerować i na kwiatach, i na drzewach, doprowadzając jedne i drugie do śmierci.

Najskuteczniejszą metodą pozbycia się powyższych szkodników jest zastosowanie sprawdzonych środków chemicznych. Walka z insektami będzie dzięki temu szybka i bezproblemowa. Sięgając po sprawdzone i certyfikowane produkty, nie trzeba obawiać się o ich niekorzystny wpływ na gatunki pożądane lub wybrane rośliny.

Pędraki w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *