Teren pod trawnik

Jak przygotować teren pod trawnik?

Trawa, jak wszystkie inne rośliny, wymaga odpowiedniego gruntu, aby mogła zdrowo rosnąć. Przed założeniem trawnika należy odpowiednio przygotować teren, by w krótkim czasie móc cieszyć się piękną zielenią. Przygotowania obejmują dokładne oczyszczenie ziemi z chwastów, kamieni i innych zanieczyszczeń. Na bardzo zachwaszczonych terenach należy zastosować oprysk. Ziemia musi być przekopana na głębokość ok. 30cm, zagrabiona i spulchniona.

Odwadnianie terenu

Miejsce, w którym planujemy założyć trawnik powinno mieć odwodnione podłoże. Stojąca woda sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób darni. Najpopularniejszym sposobem na meliorację trawnika jest stworzenie ok.6cm drenażu z drobnego żwiru pod około 30cm warstwą ziemi. Ziemię nad drenażem należy wzbogacić nawozami organicznymi i wieloskładnikowymi o długim działaniu. Podłoże należy zagrabić, obficie podlać, a następnie odczekać ok. 2 tygodni, aż grunt się uleży.

Nawożenie

Nawożenie trawnika powinno odbyć się jeszcze przed siewem. Trawnikowi należy zapewnić nawozy bogate w azot, fosfor i potas.

Wyrównanie ziemi

Ziemię pod trawnik należy wyrównać. To nieco pracochłonne zadanie. Teren trzeba zagrabić, a następnie ubić. Można to robić po prostu chodząc po nim stopa przy stopie, lub użyć walca ogrodniczego. Obie czynności należy powtórzyć, a na koniec jeszcze raz zagrabić ziemię.

Wybór podłoża

W zależności od rodzaju gleby występującej na naszym terenie, należy ją wzbogacić lub rozluźnić. Ziemię piaszczystą wzbogaca się kompostem, próchnicą lub torfem jasnym, a gliniastą rozluźnia się torfem jasnym, żwirem frakcjonowanym lub piaskiem. Idealne pH ziemi dla trawy do 5,5-6,5. Glebę w razie potrzeby można zmieszać z wapnem ogrodowym, by była mniej kwaśna, lub z torfem, aby była mniej zasadowa. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie warunki glebowe panują na naszym terenie, warto zakupić gotowe mieszanki gleby dedykowane trawnikom, jak np. Substral Osmocote Gotowe podłoże do trawnika. Dzięki niemu będziemy pewni, że trawnik ma wartościowe, spełniające jego potrzeby podłoże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *