Gęsty i odporny trawnik na lata. Jak uzyskać długotrwały efekt?

Zadbany ogród to przede wszystkim zadbany trawnik

Kontrast pomiędzy zadbanymi krzewami i kwiatami, a brzydkim trawnikiem zawsze zwraca uwagę – psuje całą estetykę ogrodu, bo trawnik zawsze jest na pierwszym planie. Początek wiosny to więc odpowiedni czas, by zająć się trawnikiem. O jego właściwej pielęgnacji, wertykulacji i innych zabiega napisano już wiele. My skupimy się na tym co najważniejsze –  na doborze nasion trawy. Bez względu na to czy czeka nas renowacja trawnika po zimie, naprawy ubytków, czy zakładanie nowego trawnik jakość i rodzaj trawy wpłynie na to, czy efekty będą długotrwałe, czy trzeba będzie za rok powtórzyć szereg zabiegów, dokupić kolejne nasiona.

Co wybrać – szybkość kiełkowania, czy odporność na deptanie?

Ten dylemat zajmuje każdego ogrodnika. Najlepiej mieć i jedno i drugie odpowie każdy z nas. Czy to możliwe? Być może rozwiązanie przyniesie nowy rodzaj trawy – samozagęszczająca przez kłącza.

Jej geneza jest prosta: trawa samozagęszczająca to innowacyjna życica RPR, czyli inaczej życica rozłogowa. Ten rodzaj trawy stosowany jest na profesjonalnych boiskach piłkarskich i polach golfowych, a dopiero od niedawna dostępny jest dla każdego właściciela trawnika. Można więc rzec, że jest to trawa do zadań specjalnych, sprawdzona w ekstremalnie trudnych warunkach. Łączy w sobie to co najlepsze wśród traw: szybkość kiełkowania tradycyjnej życicy, wytrzymałość wiechliny, rozrost kłączy (rozłogów) charakterystyczne dla kostrzewy. Jej nasiona kiełkują szybko i w niższych temperaturach, trawa doskonale się ukorzenia, gęsta i zwarta darń wytrzymuje intensywne użytkowanie, zachowując przy tym dekoracyjny wygląd.

Rozrost trawy i samozagęszczanie trawnika – jak to działa?

Z jednego wysianego ziarna wyrasta jedna roślina – kępa trawy. Każda kępa wypuszcza poziomo w bok kłącza  Trawa nadal się rozrasta i to we wszystkich kierunkach dzięki rosnącym na boki rozłogom. Z nich wyrastają kolejne małe kępki trawy, które także rozrastają się na boki. Ten proces trwa, dopóki nie zostanie wypełniona każda wolna powierzchnia. W rezultacie szybko tworzy się gęsta, trawiasta sieć, tworząca zwartą i praktycznie niezniszczalną darń. Jest silna i odporna na uszkodzenia, a co najważniejsze posiada wyjątkową zdolność regeneracji! Im bardziej jest użytkowana, tym szybciej się regeneruje, bo uszkodzone czy przerwane kłącza stymulują ją do intensywniejszego wzrostu! To pierwsza i jak dotąd jedyna trawa, która wykazuje tę unikatową cechę.

Tu możesz zobaczyć jak działa trawa samozagęszczająca: zobacz film

Trawa do zadań specjalnych – efekt na lata

Ten nowy rodzaj trawy świetnie sprawdzi się w przypadku renowacji trawnika, mniejszych czy większych dosiewek, podczas naprawy ubytków, zagęszczania rzadkiego trawnika i innych pracach pielęgnacyjnych przy trawniku. Będzie również doskonałym rozwiązaniem także dla tych,  którzy zakładają trawnik od podstaw i chcą to zrobić raz a dobrze. W obu przypadkach chodzi o długotrwały efekt, oszczędność czasu i wydatków.

Więcej o trawie samozagęszczającej i jakie korzyści wynikają z jej zastosowania można dowiedzieć się tu http://www.substral.pl/trawa-samozageszczajaca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *