Cudotwórcy w ogrodzie – nawozy i gnojówka z pokrzyw

Powrót do korzeni, a raczej pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy jako naturalny nawóz czy stymulator roślin, która wraca na „salony ogrodnicze” nie jest bynajmniej wynalazkiem ostatnich lat. Jej zastosowanie i cudotwórczy wpływ na ogród znany był od dziesięcioleci. Nasze babcie wykorzystywały pokrzywę jako nawóz do pomidorów, do warzyw, w przydomowych zielnikach. Mówi się, że ekstrakt z pokrzywy owiany jest tajemnicą – działa rewelacyjnie, choć nie do końca wiadomo dlaczego. Dlatego nie dziwi jej rosnąca dziś popularność. Łączy się ona z trendem na zdrowe odżywianie, dbanie o środowisko. Nawóz z pokrzywy jest całkowicie naturalny, dlatego chętnie po niego sięgają właściciele mniejszych czy większy ogródków, przydomowych tarasów i balonów. Wystarczy poczytać liczne pozytywne komentarze i opinie na temat skuteczności działania produktów z pokrzywy na różnych forach, portalach.

Pokrzywa

Gnojówka z pokrzyw – wyzwanie dla „samotników”

W Internecie możemy znaleźć liczne porady jak samodzielnie przygotować taki naturalny nawóz z pokrzyw. Nie zagłębiając się w kwestię pozyskania samego surowca, czy czasochłonność, największym problemem pozostaje mocny i intensywny zapach, który towarzyszy fermentacji. pokrzywy Jak mówią praktycy „przygotuj się na cuchnące tygodnie”. Co więc mogą poradzić co, którzy nie są właścicielem leżącej na odludzi działki, nie mają zacięcia do obcowania z fetorem, a chcieliby wykorzystać ekstrakt z pokrzywy do oprysków, czy nawożenia?

Nawóz z pokrzywy

Gotowe preparaty z pokrzywy – naturalne i skuteczne ekstrakty

Wiem już, że chcesz mieć naturalnie i ekologicznie nawożony ogródek, warzywnik, czy zielnik na balkonie ale nie jesteś gotów na „cuchnące” tygodnie z fermentacją gnojówki z pokrzyw. W takim przypadku warto sięgnąć po gotowe preparaty z pokrzyw. Ich proces produkcji jest taki sam, z tym że otrzymujesz mocno skoncentrowany i pozbawiony odoru produkt w litrowej butelce, która wystarczy na wiele zabiegów.  Taki gotowy nawóz z pokrzyw (Pokrzywa BIO Stymulator Wzrostu)  czy oprysk z pokrzyw ( Pokrzywa BIO Kompleksowa Ochrona) kupisz w każdym dobrym sklepie ogrodniczym.

Preparaty z pokrzywą prawdziwym bogactwem azotu, żelaza, wapnia, magnezu czy fosforu. Ich zawartość jest tak duże, że najczęściej podczas stosowania w nawożeniu rozcieńcza się je w stosunku 1 do 10, czy 1:20. Dzięki temu są też więc bardzo ekonomiczne w zakupie.

Wspomniany wcześnie preparat Pokrzywa BIO Stymulator Wzrostu świetnie sprawdzi się jako nawóz do pomidorów, ogórków, kapusty i innych warzyw, jak również krzewów i drzew owocowych. Możemy nim również nawozić rośliny kwitnące, drzewa i krzewy ozdobne, róże. Gotowy nawóz z pokrzywy stymuluje i wzmacnia całą roślinę, poprawia ukorzenianie oraz przyspiesza wzrost. Efektem jest zdrowy i bujny wzrost roślin, obfite kwitnienie i owocowanie. Ten ekstrakt z pokrzyw można stosować do podlewania roślin jak i do oprysku.

Drugi z kolei preparat przygotowany na bazie gnojówki z pokrzyw – Pokrzywa BIO Kompleksowa Ochrona – przeznaczone jest do oprysku roślin. Wzmacnia rośliny oraz ogranicza rozwój chorób – choroby pędów, szara pleśń, mączniaki i szkodników – przędziorki, mszyce. W celach zapobiegawczych możemy go stosować od wczesnej wiosny, natomiast interwencyjnie przez cały sezon aż do jesieni.

Gotowe preparaty BIO z pokrzyw znajdziesz tu:

SUBSTRAL Pokrzywa Stymulator Wzrostu – nawóz z pokrzywy

SUBSTRAL POKRZYWA Kompleksowa Ochrona – preparat do oprysku z pokrzywy

Preparaty z pokrzywy
                         Gotowe preparaty z pokrzywy Fot. SUBSTRAL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *