sposoby by pozbyć się mchu z trawnika

Choroby trawnika. Jak sobie z nimi radzić?

Nieodpowiednia pielęgnacja trawnika sprawia, że jest on podatny na choroby. Co dokładnie oznacza „nieodpowiednia”? Zazwyczaj jej powodem jest zbyt rzadkie koszenie trawy, lub zbyt duże jej skracanie. Wielu ogrodników ma również niewystarczającą wiedzę o nawożeniu trawników. Pamiętajmy o tym, że za duże dawki azotu źle wpływają na trawę, powodując choroby grzybowe. Dlatego też osoby, które nie są pewne, jakie nawozy powinny stosować, powinny wybrać nawozy długodziałające, takie jak np. Substral Trawnik Długo działający. Tego typu nawozy zastosowane raz, uwalniają azot przez długi czas, w zależności od zapotrzebowania.
Plamistość brunatna
Plamistość brunatna objawia się ciemnymi plamami różnej wielkości na źdźbłach. Może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest zbyt wysokie nawożenie azotowe, bez odpowiedniego nawożenia fosforowego i potasowego. Inną przyczyną może być zbyt duże zacienienie trawnika. Jak walczyć z tą chorobą? Przede wszystkim należy zachować umiar w nawożeniu trawnika i zbytnim skracaniu źdźbeł. Warto również w miarę możliwości poprawić trawie dostęp do światła i dowiedzieć się czegoś więcej o jej prawidłowej wertykulacji.
Czerwona nitkowatość i różowa plamistość
Jak sama nazwa wskazuje, choroby objawiają się obecnością czerwonawych i różowawych plam na trawniku. Ich przyczyną może być przeciągająca się chłodna i wilgotna pogoda, oraz niedostatki w nawożeniu azotem. Walka z chorobą polega na umiejętnym nawożeniu trawnika oraz niezwlekaniu z usunięciem ściętej trawy. W tym przypadku również warto zadbać o lepsze nasłonecznienie trawnika i poprawną wertykulację.
Ryzoktonioza
Ta popularna choroba bardzo często atakuje trawniki podczas upałów i ulew. Objawia się powstawaniem na trawniku brązowych plam. Mogą one mieć kilka centymetrów, ale zdarza się, że osiągają nawet metr. Jak walczyć z chorobą? Bardzo ważne jest poprawne nawożenie trawnika, zwłaszcza podczas upałów. W tym okresie powinno się ograniczyć nawozy azotowe. Istotne jest też to, by trawnik w miarę możliwości pozostawał suchy wieczorami.

Rdza traw
To charakterystyczna choroba trawników zaniedbanych: koszonych i nawożonych zbyt rzadko. Jej objem są małe pomarańczowe plamki pojawiające się na źdźbłach. Zwalczenie choroby w tym wypadku jest dość proste: trawnik należy sumienniej pielęgnować! Ogrodnik powinien kosić go regularnie i pamiętać o poprawnym nawożeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *