Brązowienie igieł iglaków

Brązowienie igieł iglaków – z czego wynika?

Drzewa iglaste sadzimy chętnie w naszych ogrodach nie tylko dlatego, że zimą pozostają zielone i prezentują się wspaniale. Większość z nich należy do mało wymagających w pielęgnacji roślin. Jednakże, drzewa iglaste również padają ofiarami chorób – przede wszystkim brązowienia igieł. Jakie są przyczyny tego zjawiska i w jaki sposób mu zapobiegać?

Jakie znaczenie dla drzew ma kondycja igieł ?

Każde z drzew iglastych ma nieco inną charakterystykę, a w dodatku bywają atakowane przez różne choroby. Ale wszystkie iglaki, podobnie jak zresztą wszystkie rośliny, łączy jedno – zielone igły są im niezbędne do przeprowadzania procesu fotosyntezy, czyli odżywiania. Roślina rozwija się tym lepiej, im lepsza jest kondycja igieł, które powinny mieć intensywnie zieloną barwę.

Brązowienie iglaków

Dlaczego igły brązowieją?

Do głównych powodów brązowienia igieł należą warunki atmosferyczne. Latem roślinom nie sprzyjają upały i susza. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla młodych drzewek, które nie mają jeszcze rozbudowanego systemu korzeniowego, dlatego ciężko im w tym czasie pobierać wodę. Problem niekiedy występuje także wiosną, gdy po mrozach szybko następują upały lub po prostu relatywnie wysokie temperatury. Rozwiązaniem będzie intensywne podlewanie drzewek. Szczególną czujność powinni zachować właściciele jodły kaukaskiej, cisów i niektórych odmian świerku.

Co ciekawe, nie wszystkie iglaki równie dobrze znoszą w siarczyste mrozy. Niektóre gatunki, zwłaszcza rosnące w cieplejszych częściach kraju, gorzej radzą sobie na wschodzie i północy. Brązowienie igieł zimą może z tego powodu nastąpić w przypadku cyprysika, sekwoi, świerku białego czy jałowca wirginijskiego. Te gatunki drzewek zdecydowanie lepiej sadzić w osłoniętych częściach ogrodu. Ich obserwacja szybko dowodzi, że brązowienie igieł następuje przede wszystkim od strony narażonej na silne podmuchy zimnego wiatru.

Przyczyn brązowienia igieł można szukać także w glebie. Niedobór odpowiednich składników odżywczych sprawia, że igiełki żółkną, następnie brązowieją, a po pewnym czasie dochodzi nawet do usychania i obumierania całych gałęzi.

Brązowienie tuji

W jaki sposób zapobiegać brązowieniu igieł?

Dlatego oprócz podlewania roślin i ewentualnego osłonięcia ich przed intensywnym wiatrem, warto zadbać o odpowiednie nawożenie gleby. Iglaki do prawidłowego rozwoju potrzebują dużej ilości magnezu i żelaza. Tylko dzięki nim mogą wytwarzać odpowiednią ilość chlorofilu. Jak wybrać odpowiedni preparat do nawożenia iglaków? Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się specjalny nawóz do iglaków przeciw brązowieniu igieł, na przykład Nawóz Magiczna Siła – Przeciw Brązowieniu Igieł Substral.

substral przeiw brazowieniu iglaki i thuje

Dawkę nawozu należy ściśle dostosować do fazy rozwoju rośliny. Inne potrzeby ma sadzonka, a zupełnie inne starsze drzewo. Dobry nawóz można stosować zarówno rozsypując go zgodnie z zaleceniami producenta, jak również wykorzystywać do oprysków igieł.

Przede wszystkim, warto pamiętać, że każda roślina ma swoją własną specyfikę, którą warto wziąć pod uwagę szukając przyczyn brązowienia igieł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *