Substral24
PIELĘGNACJA
APTEKA dla roślin
STRONA GŁÓWNA >>> Zastosowania >>> Nawożenie i pielęgnacja trawnika

Nawożenie i pielęgnacja trawnika

Właściwa pielęgnacja trawnika sprawi, że nasza murawa będzie gęsta, pozbawiona chwastów czy suchych placów. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należą koszenie, podlewanie, nawożenie trawnika. Często konieczne jest także wałowanie i napowietrzanie.

Jednym z najważniejszych elementów w pielegnacji trawnika jest niewątpliwie koszenie.
Pierwsze koszenie trawnika przeprowadzamy wówczas, gdy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm, kolejne koszenia powinny odbywać się co tydzień.
Trawa Solaris Hobby - wysokość koszenia:
Dekoracyjna
Pierwsze 4cm
Kolejne 1,5-2,5 cm
Rekreacyjno/sportowa
Pierwsze5,5 cm
Kolejne 3,5 cm

Podczas suszy trawę powinniśmy kosić wyżej o 1-1,5 cm, ale nie dopuścić, aby urosła ponad 10 cm. Aby uzyskać pożądaną wysokość koszenia, należy w kosiarce ustawić odpowiednio nóż.Trzeba zadbać o to, aby nóż w kosiarce był ostry i nie wyrywał trawy z korzeniami. Kierunek kolejnych koszeń powinien ulegać zmianom - każde następne powinno być przeprowadzone prostopadle do poprzedniego.

Kompostowanie ściętych traw.
Efektem "ubocznym' częstego koszenia trawnika jest trawa, którą możemy wykorzystać. Ze 100 m2 trawnika uzyskujemy średnio 60 litrów trawy, więc przy częstym koszeniu uzbieramy spory kopiec. Kompostowanie trawy nie jest trudne,a dostarczy nam sporo dobrego nawozu.
Aby przyspieszyć rozkład trawy oraz produkcję naturalnego nawozu - kompostu - należy zastosować, Radivit - komposter - specjalny szczep bakterii przyspieszający rozkład.

Kolejnym elementem pielęgnacji trawnika jest nawadnianie.
To podstawowa pielęgnacja trawnika,  pomagająca zachować jego ładny wygląd. Prawidłowo nawadniany trawnik jest zielony i rośnie przez cały sezon. Należy podlewać trawnik z częstotliwością odpowiednią do warunków pogodowych i glebowych. Nawadnianie trzeba wykonywać rano lub wieczorem, tak aby gleba była wilgotna na głębokość kilku centymetrów. Nie powinno się podlewać trawika w pełnym słońcu.

Należy stosować się do zasady:
- Rano lub wieczorem
- Lepiej rzadziej a więcej niż częściej i mniej 

Nawożenie trawnika
To kolejny zabieg pielęgnacji trawnika po koszeniu i nawadnianiu. Służy zachowaniu ładnego wyglądu trawnika.

Chcemy zaprezentować Państwu trzy różne techniki nawożenia trawnika wykorzystujące odmienne rodzaje nawozów do trawnika:

Nawozy całosezonowe - nawóz Osmocote do trawnika

- Jedno nawożenie na sezon
- Działa przez 6 miesięcy
- Nawóz o długotrwałym działaniu
- Szybko widoczne efekty

Nawozy rozpuszczalne - Magiczna siła - nawóz do trawnika

- Wysokowydajny
- Gwarantuje zielony wygląd trawnika
- Zapewnia równomierne nawożenie
- Zielony trawnik w 5 dni
- Zabezpiecza równomierne nawożenie

Nawozy o wydłużonym działaniu - Nawóz "100 dni" - do trawnika

- Profesjonalny granulat o wydłużonym działaniu
- Działa przez 100 dni
- Bez ryzyka przenawożenia
- Bogaty w mikroelementy

Napowietrzanie trawnika.
Jest to element pielęgnacji trawnika wykonywany najczęściej wiosną. Pomaga odzyskać roślinom dobrą kondycję po zimie.  Napowietrzanie służy intensywniejszemu rozwojowi korzeni. Zwiększa elastyczność trawnika, pobudza trawy do wzrostu, sprzyja powstawaniu nowych rozłogów, poprawia wykorzystanie nawozów, co w efekcie prowadzi do otrzymania gęstego, wyrównanego i elastycznego trawnika.

Dwie techniki napowietrzania:
Nakłuwanie - jest najpopularniejszą techniką. Jest to najprostszy, ale również najbardziej pracochłonny sposób aeracji. Zabieg przeprowadza się za pomocą wideł, butów z kolcami lub rurek wycinających fragmenty murawy. Maksymalna głębokość nakłuć: 8-10 cm.

Wertykulacja - polega na pionowym cięciu trawnika za pomocą noży umieszczonych prostopadle do murawy. Dodatkowo ma ona na celu przecięcie kęp trawy aby uzyskać dywanowy efekt rozrostu roślin. Maksymalna głębokość wertykulacji - 5-7 cm.

Wałowanie trawnika
Ma na celu wyrównanie powierzchni trawnika i pobudzenie trawy do krzewienia. Częstotliwość wałowania zależy od rodzaju podłoża: podłoże luźne, przepuszczalne powinniśmy wałować częściej, ciężkie - rzadziej (może utrudnić dostęp powietrza i wody do korzeni). Wałowanie, podobnie jak siew, powinno odbyć się dwukrotnie w prostopadłych kierunkach. Ciężar wału musi być dostosowany do plastyczności trawnika - od 70 do 300 kg. Terminy wałowania: wczesną wiosną oraz 2-3 dni przed i po pierwszym koszeniu.

Podsumowanie

Pielęgnacja trawnika to proces długotrwały, a w jego przygotowanie trzeba włożyć mnóstwo ciężkiej pracy. Trud  ten jednak się opłaca bo z czasem uzyskuje się piękną i  gęstą zieloną murawę.

Zobacz na Youtube

Substral - Nawożenie interwencyjne, czyli jak szybko i skutecznie poprawić kondycję roślin
Substral - Uprawa róż, czyli jak zapewnić obfite kwitnienie?
Substral - Jak pozbyć się pająków i mrówek z naszego ogrodu?
  • Testymonial1
  • Testymonial2
  • Testymonial3
  • Testymonial4
Copyright © Substral | wykonanie: Intertom.pl projektowanie stron